האם אתם נשקלים? באיזו תדירות אתם עולים על המשקל?

מה זה בעצם המספר המופיע על הצג של משקל עליו אנחנו עולים מידי פעם כדי לבדוק האם עלינו או ירדנו במשקל. המספר הזה הוא משהו די מפחיד את רובנו, כי הוא בא ומשקף לנו מה מצב הדיאטה שלנו והאם אנו עומדים ביעדים אותם הצבנו לעצמנו.

לא פעם אנו מכנים את המספר המופיע על הצג בכל מיני ששמות גנאי כמו: השקרן, הבוגד,  ועוד שמות  בהתאם למה שהוא מראה לנו ברגע הנתון והכל כך מורכב הזה במהלך השקילה השבועית או השקילה היומית שלנו.

שקילה שבועית חשובה מאוד אבל חשוב לא להפוך אותה לאובססיה, הדבר חשוב מאוד לחולי סוכרת מסוג 2 שהם בדרך כלל גם עם השמנת יתר, השמנה בבטן. חשוב שהשקילה תתבצע פעם בשבוע ולא יותר מזה במחזוריות של אותו יום ואותה שעה, כמו כן חשוב שהזה יתבצע בבוקר, אחרי הקימה ולאחר ביצוע הצרכים הגדולים ולפני ארוחת הבוקר וללא בגדים או עם אותם בגדים שאתם נשקלים כל הזמן. למשל אם החלטת להישקל כל יום שבת בשעה 09.00 בבוקר חשוב להקפיד להמשיך ולהישקל כל יום שבת באותה שעה.

מדוע שקילה יום יומית בעצם לא מומלצת, משום שהיא יכולה להשפיע על מצב הרוח שלנו ובעקבותיו גם על ההתנהגות שלנו….עד כדי אפשרות לאבד את האמון שלנו בתוכנית התזונה שבחרנו ובגוף שלנו.

פעולת השקילה ומראה המשקל שלנו על הצג יכול להשפיע על מצב הרוח שלנו, ההשפעה הזו היא בלתי רצונית ולא ניתנת לשליטה. פה ושם יכולים להיות סטיות בשקילה השבועית ואי דיוקים, על כן עלינו להסתכל על התהליך כולו ולא על קלילות בודדות.

חשוב מאוד לערוך רישום שקילות מדויק, על ידי רישום השקילה בכרטיס שקילה שבועי כדי שיהיה לנו מעקב מדויק על התהליך שאנו עוברים, עם אפשרות זיהוי דפוסים שונים בהתנהגות הגוף שלנו במהלך תהליך ההרזיה. באמצעות מעקב זה נוכל לזהות התנהגויות שגרמו לנו לעלות במשקל, והאם זה קשור לשעות השינה שלנו והאם ישנו מספיק, או האם שתינו כמות מים מספקת וגורמים נוספים שיכולים להשפיע על שקילת גופנו.

פרט למספרים שאנו בעצם רואים בזמן שאנו שוקלים את עצמנו, עלינו לקחת בחשבון עוד פרמטרים הקשורים לכול תחומי חיינו ולא רק על המזון שנכנס לנו לפה ואתה חטאנו בדרך לאיזון המשקל שלנו.

בכדי להגיע לתוצאות טובות ולעשות שינוי טוב ונכון עם גופנו, עלינו לעבור בעצם תהליך עוצמתי וארוך….בתהליך ההרזיה עלינו לזהות היכן אנו אוכלים אכילה רגשית, ועלינו ללמוד איך בעצם להתמודד עם אותם רגשות שגורמים אצלנו לאכילה רגשית וללמוד איך להתמודד עם האכילה הרגשית הזו.

ישנם עוד מגוון של סוגי אכילה אשר גורמים לנו לצאת מאיזון ולאכול לא נכון והם: אכילה חברתית, אכילה עקב עייפות יתר וכו”. כאשר אנו יודעים שהאכילה שלנו מושפעת מהרגש, מהחברה סביבנו או מהצורך לאכול בגלל עייפות יתר, עלינו להתחיל ללמוד לנהל נכון את הזמן שלנו, זמני הארוחות שלנו, זמני המנוחה שלנו, ולא להעיר את גופנו באמצעות אכילת פחמימות ריקות כל שהם, אשר מזדמנות בדרכינו אלה לתכנן את הארוחות שלנו עם מאכלים בעלי ערכי תזונה גבוהים.

כדי להגיע לאיזון הגוף ואיזון בריאותי עם מזונות עשירים במינרלים וויטמינים עלינו לספק לגופנו כמויות מספיקות של פירות וירקות, בעיקר ירקות. כמו כן עלינו לשתות כמויות מים מספיקות ולהתאים לגופנו את הפעילות הגופנית המתאימה לו ביותר.

על כן, מעבר למספרים האלה המופיעים על צג המשקל ישנו עולם ומלואו. על כן אל לנו להיות מושפעים רק מהמספרים הללו כי הם בעצם יכולים במוטיבציה שלנו בהמשך התהליך, ואז גם לפגוע במצב הרוח שלנו. מספרים אלה באים לשקף רק חלק קטן ביותר מתוך כול תהליך ההרזיה שאנחנו וגופנו עוברים.

לאור כל שכתבתי כאן, עולות כאן מספר שאלות שעלינו לשאול את עצמנו כול פעם שאנחנו נשקלים. שאלות אלה בעצם באים לחדד לנו מה באמת חשוב לנו בכל תהליך ההרזיה ושמירה על משקל תקין. השאלות הם:

  1. מה הקשר בין המספרים על הצג וביני?
  2. האם המשקל מודד רק את מסת גופי או האם יש גם דברים מעבר לכך?
  3. מה החשיבות של השקילה בכל התהליך שאני עוברת עם גופי?
  4. האם מצב רוחי מושפע מהשקילות השבועיות שאני מבצעת?
  5. כיצד ניתן לשנות את מחשבות השקילה האלה?

אל לנו לשכוח שמדובר בחפץ עם מספרים עליו אנו עולים מידי שבוע, על כן אין צורך לקחת אותו ברצינות רבה כל כך.

פוסטים דומים

כתיבת תגובה